معرفی سفیر یا نمایندگی
اطلاعیه ها
گالری تصاویر
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
ساختار سیاسی اتریش

ساختار سیاسی اتريش

 

وضعيت جغرافيايي

جمهوري اتريش با  مساحت83835 كيلومتر مربع در اروپاي مركزي واقع شده است و در شمال با آلمان و چك،‌ در غرب با سوئيس و ليختن اشتاين،‌ در جنوب با ايتاليا و اسلووني و در شرق با مجارستان و اسلواك هم مرز می باشد.

ترکیب جمعيتي، نژادي و مذهبي

جمعيت اتريش در حال حاضر بيش از 8 ميليون نفر مي باشد. وين پايتخت اين كشور است. اين كشور به لحاظ نژادي و زباني بسيار همگون بوده و آلمانی زبان مادري 90 درصد از مردم اتریش است. حدود 10 درصد از جمعيت اتريش را خارجي ها تشكيل مي دهند كه اغلب از كشورهاي يوگسلاوي سابق و مجارستان به اين كشور مهاجرت كرده اند ( 4 درصد ).مذاهبی كه در قانون اساسي اين كشور مورد شناسايي رسمي قرار گرفته است عبارتند از كاتوليك (8/73 درصد)، پروتستان (9/4درصد) و اسلام (2/4درصد)، ارتدوكس(2.2 درصد). شایان توجه است که دين اسلام از سال 1912 در اتريش به رسميت شناخته شده است.

 

ساختار سیاسی

نظام سياسي جمهوري اتريش دموكراسي پارلماني است و نظام اداري آن فدرال مي باشد. اتريش به 9 ايالت و یا استان تقسيم شده است كه هریک داراي مجالس ايالتي مجزا مي باشند.

 

قوه مجريه:

1. رئيس جمهور: 

در اتريش، رئيس جمهور با رأي مستقيم مردم و حداكثر براي دو دوره شش ساله انتخاب مي شود. دوره رياست جمهوري آقای فیشر از حزب سوسيال دمكرات که از سال 2004 تا سال 2016 براي دو دوره متوالی و به مدت 12 سال رئيس جمهور اتريش بود در 8 جولاي 2016 به پايان رسيد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اتریش در تاریخ 24 آوریل 2016 با حضور شش نامزد برگزار گردید که دو نفر یعنی آقایان نوربرت هوفر نامزد حزب آزادی و فان دِر بِلِن نامزد مستقل و مورد حمایت حزب سبزها به دور دوم راه یافتند. در دور دوم انتخابات که در تاریخ 22 ماه می 2016 برگزار گردید، آقای  فان دِر بِلِن با اختلاف 31 هزار رأی پیروز گردید ولی با شکایت آقای هوفر به دادگاه قانون اساسی اتریش، نتیجه انتخابات ابطال اعلام گردید. دور سوم انتخابات در سوم دسامبر 2016 برگزار شد و آقای فان دِر بِلِن  با کسب 53.8 درصد آراء به پیروزی رسید. ایشان در 26 ژانویه 2017 رسما بعنوان رئیس جمهور اتریش سوگند یاد کرد.

 

2. صدراعظم و اعضاي كابينه دولت

رياست كابينه بر عهده صدراعظم است. صدراعظم توسط رئيس جمهور و معمولاً از حزبي كه بيشترين كرسي هاي پارلمان را در اختيار دارد، انتخاب مي شود. طبق قانون اساسی اتریش، هیات دولت در کنار رییس جمهور مهم ترین قدرت اجرایی کشور است که اعضای آن را صدراعظم ، معاون صدراعظم و وزرا تشکیل می دهند. وزراي كابينه نيز به پيشنهاد صدراعظم و با تأييد رئيس جمهور انتخاب مي شوند. درحال حاضر آقای کریستین کرن از حزب سوسيال دمكرات صدراعظم اتریش می باشند که از آوریل 2016  این مقام را بر عهده گرفتند.ایشان همزمان به عنوان رهبر حزب سوسیال دمکرات نیز برگزیده شدند.

 

قوه مقننه (  پارلمان )

بر اساس قانون اساسي سال 1920، نظام فدرالی، اتریش دارای دو مجلس فدرال شامل مجلس شوراي ملي و مجلس شوراي فدرال بوده و در سطح ايالات نه گانه نيز از مجالس قانون گذاري موسوم به مجالس ايالتي برخوردار مي باشد.

 مجلس شورای ملی داراي  183 نماينده است كه برای مدت 5 سال و با رأی مستقیم مردم و بر اساس سيستم حزبی انتخاب مي شوند.  مجلس فدرال نيز  با 64 عضو از طریق پارلمان های ایالتی و متناسب با تعداد جمعیت هر ایالت ( سهم آنها از 3 تا 12 کرسی در نوسان است) برای 5 یا 6 سال انتخاب مي گردند. گفتني است كه آخرین انتخابات پارلمانی در تاريخ 29 سپتامبر 2013 برگزار و قرار است انتخابات بعدی در سپتامبر 2018 برگزار گردد.

خانم دورس بورس از حزب سوسیال دمکرات از دسامبر 2013 رئيس پارلمان اتریش مي باشد.

حزب سوسیال دمکرات، مردم ، آزادی ، سبز ، اشتروناخ و نئوس ها نیز به ترتیب  52، 47 ، 40 ، 24 ، 11 و 9 کرسی را در انتخابات دسامبر 2013 بدست آورند . حزب سوسیال دموکرات بعنوان حزبی که بالاترین آرا را كسب كرده بود با حزب مردم ائتلاف و دولت ائتلافي را تشكيل داد.

 

 

قوه قضائيه:

براساس قانون اساسي اتريش، قوه قضائيه در سطح فدرال و مستقل از قواي ديگر عمل مي كند. برهمين اساس برخلاف ساير تشكيلات ايالتي، دادگاهها در سراسر كشور تحت يك نظام واحد قرار دارند. در اتريش وزارت دادگستري متصدي امور اداري دستگاه قضايي است و دادگاه قانون اساسي از جايگاه برجسته اي برخوردار می باشد. ديوان عالي نيز در رأس دادگاه هاي عمومي قرار دارد و آخرين مرجع تجديد نظر در آراي دادگاه عمومي محسوب می شود. انتخاب قضات در اتريش بنا بر پيشنهاد ديوان عالي صورت مي گيرد.

 

احزاب سیاسی :

اتریش از یک نظام سیاسی چند حزبی تشکیل شده است. در حال حاضر حدود 800 حزب سیاسی رسمی در اتریش به ثبت رسیده اند و لیکن تنها تعداد محدودی از این احزاب در این کشور نزد افکار عمومی شناخته شده اند. از سال 1980 تاکنون نیز تنها تعداد اندکی موفق به ورود به پارلمان اتریش گردیده اند . مهم ترين احزاب سياسي اتريش عبارتند از:

1 ) حزب سوسيال دموكرات (رهبر حزب آقای کریستین کِرن می باشد که همزمان صدراعظم اتریش نیز هستند.)

2 ) حزب مردم (رهبر حزب آقای میتل لهنر معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد اتریش می باشد.)

3 ) حزب آزادي (رهبر حزب آقای اشتراخه می باشد.)

4 ) حزب سبزها ( رهبر حزب خانم گلاویشنیگ پیسچک می باشد.)

5 ) حزب نئوس (رهبر حزب آقای ماتیاس اشترولتز می باشد.)

 

ساختار اداري :

جمهوری فدرال اتریش طبق قانون اساسی مصوب سال 1920 که در سال های 1929 و 1945 مورد بازبینی قرار گرفت، کشوری فدرال به شمار می آید. در راس هرم مدیریتی حکومت مرکزی رییس جمهور، هیات دولت و پارلمان ملی قرار دارند. سپس ایالت های 9 گانه ی اتریش كه هر یک از اختیاراتی در حوزه اجرایی و حکومتی خود برخوردارند. اتريش داراي  9 ایالت ، 95 منطقه و 2100 ناحیه می باشد. استاندار بالاترين مقام هر ايالت به حساب می آید. استانداران که معمولا سرلیست احزاب در انتخابات  شورای استان می باشند با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند.

 

 

صفحه اصلی